ورود به پنل کاربری
جمعه 8 اسفند 1399
مدیریت روابط عمومی

دیدار نماینده کرج از دانشگاه خوارزمی و نشست مشترک با هیئت رئیسه دیدار نماینده کرج از دانشگاه خوارزمی و نشست مشترک با هیئت رئیسه

 | تاریخ ارسال: 1399/11/11 | 
دیدار دکتر عباسی نماینده کرج از دانشگاه خوارزمی و نشست مشترک با هیئت رئیسه دانشگاه
به گزارش روابط عمومی دانشگاه خوارزمی، در این نشست که چهارشنبه ۸ بهمن ماه ۱۳۹۹ در کرج برگزار شد،  حجت الاسلام هاشمی نماینده ولی فقیه در دانشگاه خوارزمی ضمن قرائت آیاتی از قرآن کریم گفت؛ تولد انسان منشأ درسهای زیادی برای ماست، ای انسان اگر کسی مقاومت نمی کرد تو به دنیا نمی آمدی، تو نتیجه مقاومت کسی هستی. در این دنیا هم برای رسیدن به هدف باید مقاومت کرد خداوند هم می‌فرماید من بهشت را به برای چنین کسانی خلق کرده‌ام.
مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه خوارزمی گفت؛ بیش از ۶۰ درصد دانشجویان خانم هستند و در خصوص مسائل فرهنگی و امنیتی اگر مسئولین شهری، جایگاه دانشگاه را در فرهنگ سازی استان درک نکنند و از این زاویه به مسائل و معضلات دانشگاه نپردازند، خود دانشگاه به معضل فرهنگی استان تبدیل خواهد شد و تلاش زیادی نیاز است تا با یک حرکت جمعی بتوانیم کمک کنیم تا مسئولین شهری، دانشگاه را به عنوان یک نهاد فرهنگی بینند و به توسعه آن کمک کنند.
دکتر حبیبی رئیس دانشگاه خوارزمی ضمن تشکر از حضور نماینده کرج گفت؛ امیدواریم در این جلسه با نگاه دانشگاهی به مسائل و مشکلات، بتوانیم تعامل خوبی داشته باشیم وی ضمن بیان تاریخچه، ظرفیتها و جایگاه علمی دانشگاه خوارزمی با اشاره به مشکلات دسترسی دانشگاه، محروم شدن دانشگاه از ایستگاه مترو گفت؛ در طول دوران قبل از انقلاب و بعد از ساخت اتوبان مسیر عبور و مرور اختصاصی به دانشگاه داده شد اما طی سالهای اخیر و با توسعه شهری مسیرهای تردد دانشگاه به سمت تهران مسدود شده است. وی با اشاره به این که ایستگاه مترو در محل بعضی شرکتهای خصوصی با شائبه ارتباطات خاص ایجاد شد ولی دانشگاه خوارزمی با ۱۳ هزار دانشجو، هزار کارمند و عضو هیات علمی و چندصد هزار شهروند ساکن کمالشهر و منطقه حصارک از داشتن ایستگاه مترو محروم شد، افزود: 
   با وجود این که ۵ هکتار از زمین‌های دانشگاه برای توسعه مترو واگذار شده، با وجود موافقت کتبی وزیر وقت که قرار بود قطار از زیر زمین بگذرد و برای محدوده دانشگاه ایستگاه احداث شود، شرکت عمران شهر هشتگرد که قرار بود تا در ازای تمام این خدمات دانشگاه و اراضی که واگذار شده، معوض بدهند، تاکنون نسبت به انجام تعهدات خود اقدامی نکردند.
 دکتر حبیبی در ادامه با اشاره به پردیس گرمدره دانشگاه گفت:
 از آنجایی که هدف ما صیانت از آموزش عالی در کشور است این پردیس و اراضی آن که برای اهداف آموزشی و پژوهشی پیش‌بینی کرده‌ایم سه بار از طرف شهرداری با ممانعت مواجه شده اما با مذاکرات دانشگاه اخیراً شهرداری موافقت کرده تا با اسناد ارائه شده از طرف دانشگاه نسبت به بررسی موضوع اقدام کند.
 وی یکی دیگر از طرح های پر مسئله را نهر دلمبر دانست که با مساعدت دانشگاه و واگذاری زمینهای بلوار خوارزمی، شهرداری موظف شد تا زمان احداث بلوار نهر را از زیر بلوار خوارزمی عبور دهد اما بعدها با تغییرات به وجود آمده و عدم انجام تعهدات از طرف شهرداری مسیر نهر مجددا وارد اراضی دانشگاه شده است و در سال گذشته خسارت‌های بیشماری وارد نمود و در طول تابستان نیز بوی متعفن ناشی از تجمع فاضلاب در نهر شرایط نامناسبی را برای دانشگاهیان ایجاد کرده است. در طی سال گذشته بخش هایی از آن لوله گذاری شد که نیازمند تکمیل و سرپوشیده کردن آن می باشیم.
دکتر حبیبی با اشاره به عدم تناسب منابع و بودجه اختصاص یافته به دانشگاه و هزینه های روز افزون گفت؛ بیش از ۹۵ درصد بودجه صرف هزینه های منابع انسانی دانشگاه است و از پرداختن به اهداف توسعه و و پژوهشی باز می مانیم.
امیدواریم با پیگیری نمایندگان استان نگاه ویژه به درخواست دانشگاه در جهت افزایش منابع و بودجه داشته باشند. 
رئیس دانشگاه خوارزمی برگزاری مناسب و شایسته هفته پژوهش استان البرز با وجود همه محدودیت‌ها در دانشگاه خوارزمی را نشانگر این دانست که دانشگاه همواره خود را عضو بدنه اجتماعی و شهری استان البرز می داند و آماده توسعه همکاریها در تمام عرصه ها می باشد.
دکتر عباسی نیز با تاکید بر پیشینه دانشگاه خوارزمی که خدمات آن به آموزش عالی و استان البرز بر کسی پوشیده نیست، گفت: در استان به مجموعه های دانشگاهی توجه نمی شود در عین حال گرفتن اراضی آنها در اولویت است. 
مراکز آموزشی و تحقیقاتی ملی که در استان مستقر است و زمین هایی برای توسعه آتی آنها از قبل پیش‌بینی شده است، ولی امروزه ساختارهای توسعه شهری چشم طمع به این منابع دارند.  
وی همچنین وحدت و یکصدا بودن مراکز آموزشی و تحقیقاتی استان را پتانسیلی برای صیانت از حریم آموزش عالی در استان دانست و انعکاس دستاوردها و خدمات دانشگاهها از طریق صدا و سیمای استان نقش موثری در این امر دارد.
نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی، به بودجه اندک پارک علم و فناوری استان البرز اشاره کرد که دارای بودجه ۳/۵ میلیارد بوده است در حالیکه برای جایگاه جزوه ۴ یا ۵ پارک علم و فناوری کشور است و سایر پارکهای کشور بودجه‌های ۲۰۰ میلیاردی دارند و بر بررسی این موارد و پیگیری در جهت اصلاح بودجه پایه تاکید کرد.
وی همچنین با اشاره به حضور دانشجویان خارجی در دانشگاه خوارزمی افزود؛ عمق فرهنگی نظام اسلامی ما اقتضا می‌کند که از این ۴۰۰ دانشجوی خارجی که در دانشگاه خوارزمی تحصیل می‌کنند به عنوان سفیران فرهنگی استفاده کنیم. وی از راه اندازی پردیس بین الملل دانشگاه خوارزمی در منطقه ویژه اقتصادی پیام حمایت نمود تا با بررسی کارشناسی از طرف دانشگاه پیگیری شود.
در پایان نماینده محترم شهر کرج با همراهی دکتر حبیبی ضمن بازدید از فضای دانشگاه خوارزمی در کرج و در جریان ظرفیتها و مشکلات آن قرار گرفتند.

 CAPTCHA

دفعات مشاهده: 562 بار   |   دفعات چاپ: 8 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر